FİBER İNTERNET HİZMETİ HAKKINDA SSS

Fiber Internet Nedir?

Fiber internet "ışık hızında internet" anlamına gelmektedir. Şu anda, dünya çapındaki en hızlı internet erişimi teknolojisidir. Altyapısında fiber optik kablolar kullanılır. Fiber optik kablolar cam elyaf türevi bir kablo türü olup, bakır kablolardan farklı olarak bilgiyi elektrikle değil, ışıkla aktarırlar. Böylece, daha fazla bilgiyi çok yüksek hızlarda kesintisiz olarak ulaştırırlar.

TurkNet Fiber Internet abonesi olabilmem için sabit telefon abonesi olmam şart mı?

Hayır, Fiber Internet abonesi olmak için sabit telefon hattına ihtiyacınız yoktur.

Evimde sabit telefon kullanıyorum, Fiber Internet almak için sabit telefon aboneliğimi iptal ettirmeli miyim?

Hayır. Aynı anda hem sabit telefon hem de Fiber Internet abonesi olabilirsiniz. Dilerseniz, numaranızı TurkNet'e taşıyabilir, böylelikle hem TurkNet Sabit Telefon Hizmeti'nin indirimli tarifesinden yararlanarak konuşma giderlerinizi düşürür, hem de Fiber Internet hizmetiniz ile telefon hizmetini tek faturada görüntüleme ve ödeme kolaylığından yararlanabilirsiniz.

TurkNet Fiber Internet hizmeti sunduğunuz bölgeler nelerdir?

İstanbul
Maslak, Levent, Şişli, Gayrettepe, Beşiktaş, Dudullu, Kadıköy, Erenköy, Kozyatağı, Acıbadem, Beyoğlu, Fulya

İzmir
Konak, Alsancak, ESBAŞ OSB

Yaşadığınız bölge, fiber altyapımızın bulunduğu bölgeler içerisinde ise, Fiber Internet Ön Talep Formu'nu doldurarak pazarlama@turknet.net.tr adresine gönderdiğiniz takdirde, bir TurkNet yetkilisi en kısa süre içinde adresinize gelerek modem kurulumunuzu yapacak ve hizmetiniz aktive edilecektir. Fiber Internet Ön Talep Formu'na buradan ulaşabilirsiniz.

Kanyon, Fulya Terrace ya da İşbankalılar Sitesi'nde ikamet etmekte iseniz 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni arayarak abonelik sürecinizi hemen başlatabilirsiniz.

Başvurabileceğim TurkNet Fiber Internet paketleri nelerdir?

1. Kotalı Paketler: Kullanım miktarına bağlı olarak 10 Mb 4 GB kotalı, 20 Mb 8 GB kotalı, 50 Mb 12 GB kotalı, 100 Mb 16 GB kotalı paket seçenekleri sunulmaktadır. Limit aşımları ayrıca ücretlendirilir

2. Kotasız Paketler: Kullanım miktarına bağlı olmayan 10 Mb, 20 Mb, 50 Mb ve 100 Mb kotasız paketl seçenekleri sunulmaktadır. Adil Kullanım Uygulaması Politikası gereğince ayda 10 Mb'e kadar kotasız paketler için 50 GB'nin, 20 Mb'e kadar kotasız paketler için 100 GB'nin, 50 Mb'e kadar kotasız paketler için 250 GB'nin, 100 Mb'e kadar kotasız paketler için 500 GB'nin aşılması durumunda, aşılan tarihten itibaren kullanım hızı en fazla 1 Mbit/sn ile sınırlandırılacak ve dönem sonunda normal hızına dönecektir.

Fiber Internet hızı nelerden etkilenir?

Belirtilen hızlar, maksimum ulaşılabilen hızları temsil etmektedir. Bahsi geçen hızlar, kullanılan bilgisayarın durumu, merkezi cihazların performansı ve modem / router performansı gibi faktörlerden etkilenir.

TurkNet Fiber Internet kampanyaları nelerdir?

TurkNet'in sunduğu mevcut Fiber Internet kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

TurkNet Fiber Internet'te upload hızı ne kadardır?

10 Mb hızındaki paketlerde Upload Hızı 1 Mb, 20, 50 ve 100 Mb hızlarındaki paketlerde upload hızı 5Mb'tir.

Kotalı paketlerde kota aşımı nasıl ücretlendirilir?

Kotalı paketlerde kota aşım ücreti ayrıca faturalanacak olup, gelecek faturanızda "Kota aşım ücreti" başlığında ayrı bir kalem olarak gösterilecektir. Kotalı paketlerde kota aşım ücreti 0,011719 TL/Mb'dir.

Kota kullanımımı nasıl takip edebilirim?

Kota kullanımınızı Online işlem Merkezi üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kontrol edebilirsiniz. Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayınız.

Faturam ne zaman gelir? Ödemesini nasıl yapabilirim?

Fiber Internet hizmeti ön ödemeli bir hizmettir. Her ayın 1'inde o ayın sonuna kadar alacağınız hizmetin faturası adınıza düzenlenir. Abonelik yeni başladığında, bir sonraki ayın ilk gününde düzenlenen ilk faturanızda, gelecek ayın ücretinin yanında, üyelik başlangıcından itibaren, ayın başına kadar olan kısmi bölüm de faturanıza kısmi bedel olarak yansıtılır. İlk faturanızda ayrıca (varsa) aktivasyon bedelinin ilk taksidi yer alır. Eğer üyeliğiniz limitli/kotalı bir üyelik tipi ise, ay içerisindeki kota aşım ücretleriniz de faturanıza yansıtılır. Faturanızın son ödeme tarihi sağ üst köşedeki fatura bilgileri bölümünde yer alır. TurkNet Fiber Internet aboneliğinize ait ödemeleri kredi kartı ve banka havalesi yolu ile yapabilirsiniz. Ödeme noktaları için tıklayınız
Online İşlem Merkezi üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek de ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayınız.

Adresinize zarfta basılı olarak gönderilen faturanız dışında, fatura bilgilerinizi,

1. 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni aradığınızda ulaşacağınız sesli yanıt sistemine telefon numaranızı tuşlayarak,
2. 0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni aradığınızda Müşteri Temsilcimizle görüşerek,
3. Online işlem Merkezi'nden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, Online İşlem Merkezi'ne giriş yapmak için tıklayınız
4. Her fatura döneminde e-posta adresinize gönderilen faturanız üzerinden öğrenebilirsiniz.

TurkNet ADSL'de devam eden taahhütlü bir aboneliğim varsa TurkNet Fiber Internet'e geçiş yapabilir miyim?

ADSL taahhüdü bulunan aboneler; ücret olarak taahhüt vermiş oldukları paketin tarife ücretinin üzerinde bir paketi seçmek ve 24 ay taahhüt vermek koşuluyla TurkNet Fiber Internet paketlerinden yararlanabilirler. Bu durumda faturanıza yansıyacak olan, mevcutta taahhüt vermiş olduğunuz ADSL paketine ait ceza-i tutarlar, bir sonraki aya ait Fiber Internet hizmet faturanıza iade edilecektir. Modem vb kampanyalar bu kapsamın dışındadır. Uygulama sadece ücret indirimi içeren kampanyaları kapsamaktadır.

Aldığım TurkNet Fiber Internet hizmetinde hız ve kota değişikliği yapabilir miyim?

0 850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'ni arayarak hizmetinizde hız ve kota artırımı yapabilirsiniz.

TurkNet Fiber Internet aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum, ne yapabilirim?

Turknet Müşteri Hizmetlerini (0850 2888080) dilediğiniz zaman arayarak iptal süreci ile ilgili detaylı bilgileri alabilir veya iptal talebinizi Abone/Hizmet numaranızı, iletişim bilgilerinizi ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçesini 0 212 216 55 60 numaralı faksa göndererek yapabilirsiniz.
Dilekçeniz 24 saat içerisinde işleme alınacak ve 7 gün içerisinde iptal işleminiz tamamlanacaktır. Hem dilekçeniz işleme alındığında hem de iptal işlemlerinizle ilgili adımlarda size de bilgilendirme yapılacaktır.
İptal talep dilekçeniz bize ulaştıktan sonraki 7 gün içerisinde iptal işlemlerinizi tamamlama yükümlülüğümüz olduğu için, ileri tarihli iptal taleplerinizi işleme alamamaktayız.

Modemimle ilgili kurulum, güvenlik ayarları ve diğer teknik sorularım için nereye başvurabilirim?

Eğer TurkNet Fiber Internet'in modemli kampanyalarından yararlanmaktaysanız, tarafımızca gönderilecek olan modem "tak-çalıştır" modem olup, gerekli tüm ayarlamaları yapılmış şekilde size ulaştırılacaktır. Modem size ulaştığında sizin sadece fiziksel bağlantılarını yapmanız gerekmektedir. Modeminiz ile ilgili tüm teknik sorularınız için 7/24 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz.

Modemim arızalandı ne yapmalıyım?

0850 288 80 80 numaralı TurkNet Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz Telefon görüşmesinde çözülemeyen modem arızalarında, TurkNet Müşteri Hizmetleri temsilcisi tarafından modem üreticisi olan firmayla görüşmeniz sağlanarak, arızanızın en kısa sürede giderilmesine yardımcı olunmaktadır.

buraya html kodu gelir